Bezpieczna podróż z pupilem

Podróże małe i duże, bliskie i dalekie…każda z nich na swój sposób jest świetną przygodą. Jednak najlepsza podróż to nie tylko nowe wrażenia i piękne wspomnienia. To przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Nasze i podróżujących z nami…zwierząt.

Nasi pupile to nie tylko zwierzęta domowe. To przede wszystkim wierni przyjaciele, którzy zasługują o to, aby dbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo same nie są w stanie o to zadbać. Decydując się na przygarnięcie zwierzaka, trzeba pamiętać o tym, że to nie tylko radość z nowego domownika, ale i obowiązki. Wiele osób zbyt lekko podchodzi do kwestii bezpieczeństwa swoich pupili np. nie chcą zamontować kociej siatki na balkonie, puszczają psy bez smyczy na dworze albo wożą gryzonie w kartonie. Takie przykłady lekkomyślnego traktowania zwierząt można by przytaczać godzinami, ale przecież nie o to chodzi. Najważniejsze jest uświadomienie sobie jak wiele rzeczy zależy tutaj od naszego rozsądku. Oprócz bezpiecznej przestrzeni w domu (o którą wcale nie tak trudno) trzeba pamiętać o zapewnieniu zwierzakom bezpieczeństwa podczas podróży.

Jeśli decydujemy się na podróż z naszym pupilem, to przede wszystkim trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego środka transportu.

SAMOCHÓD

Podróż samochodem jest względnie najbardziej komfortowa dla psów, trochę gorzej z kotami. Psy w samochodzie nie muszą mieć kagańca, dlatego będzie to dla nich doświadczenie najmniej stresujące. Psy przewozimy w bagażniku przypięte specjalną bezpieczną smyczą (w grę wchodzą tylko bagażniki ze stałym dostępem do powietrza np. z kratką oddzielającą bagażnik od kabiny) lub przypięte szelkami na tylnym siedzeniu. Koty i gryzonie najlepiej przewozić w specjalnych transporterach. Taki transporter ze zwierzęciem najlepiej trzymać na kolanach – podczas gwałtownego hamowania lub ewentualnej stłuczki ochroni to zwierzę przed obrażeniami.  W trakcie podróży trzeba uwzględnić też przerwy na potrzeby fizjologiczne zwierząt,  wypicie wody lub wymianę podłoża w transporterze. Gryzoniom (i kotom, jeśli umieją z niego korzystać) trzeba zamontować poidełko z wodą.

POCIĄG

Wybierając podróż pociągiem trzeba pamiętać, że pies powinien być na smyczy (krótkiej i mocnej) oraz mieć założony kaganiec. Podróżując pociągiem z psem najlepiej wybrać ostatni wagon (przeznaczony m.in. dla wózków czy rowerów). Jest największy, więc pies będzie miał gdzie rozprostować nogi. W przypadku kota i gryzoni sprawa wygląda tak samo, jak podczas podróży samochodem. Trzeba im zapewnić wygodny transportem, z dobrym dostępem do powietrza, poidełko i odpowiedni podkład. Najlepiej nie wyjmować ich na zewnątrz – zestresowane zwierzęta mogą próbować uciec.

AUTOBUS

Bezpieczeństwo trzeba zapewnić pupilom również na krótkich trasach. W autobusach psy również muszą być na mocnej smyczy i w kagańcu. Dobrze wybrać takie miejsce, żeby nikt nad psem nie przechodził ani nie podeptał mu ogona. Koty i gryzonie jak zawsze – w transporterze, z poidełkiem. Dla psa można kupić wodę w plastikowej butelce i nalać mu do podróżnej miski po wyjściu z autobusu.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *