Domowe laboratorium kosmetyczne – zasady bezpieczeństwa

Chcesz robić własne kosmetyki z półproduktów kosmetycznych, jednak nie wiesz, jak się do tego zabrać? Jedną z najważniejszych kwestii są zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują przy łączeniu różnych substancji kosmetycznych, także tych naturalnych. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Higiena

Domowe laboratorium kosmetyczne nie jest zwolnione z zachowania higieny i sterylności. Przeciwnie, jest to podstawa kosmetyków, które będą bezpieczne do używania. Dlatego zdezynfekuj blat roboczy, wszelkie akcesoria i pojemniki na kosmetyki. Możesz wyparzyć niektóre przedmioty, inne przetrzeć spirytusem. Jeśli w przepisie na kosmetyk składnikiem jest woda, nigdy nie sięgaj po wodę z kranu! Wybieraj wyłącznie wodę destylowaną.

PH kosmetyku

Kwaśne, neutralne, zasadowe – PH kosmetyku ma duże znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użycia, stabilność substancji kosmetycznych i właściwości kosmetyku. Nawet toniki kwasowe powinny mieć podwyższone PH do lekko kwaśnego. W tym celu potrzebujesz papierków lakmusowych, aby zbadać PH kosmetyku. Do jego podwyższania wystarczy soda oczyszczona, a do obniżenia kwasek cytrynowy. Zawsze sprawdzaj w przepisie, jakie PH musi mieć dana mikstura kosmetyczna.

Konserwacja

Kosmetyk zrobiony w domowym zaciszu jest zdatny do używania jedynie przez około 2 tygodnie i to przy przechowywaniu go w lodówce. Jeśli chcesz używać kremu czy toniku dłużej, koniecznie musisz dodać do niego konserwantu, który przedłuży ważność kosmetycznej mieszanki – na przykład na pół roku. Jest to szczególnie ważne w przypadku kosmetyków na bazie wody.

Łączenie substancji

Witamina C z wyrobami detergentowymi czy alkoholem? Zapomnij! Niektórych substancji kosmetycznych lepiej nie łączyć ze sobą. W najlepszym przypadku, po prostu wzajemnie zneutralizują swoje działanie. Istnieje jednak możliwość, że konkretne połączenie tylko zepsuje konsystencję kosmetyku lub nawet zaszkodzi skórze. Zawsze lepiej upewnić się, czy dany produkt można połączyć z innym.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *