Idealna choinka – sztuczna czy prawdziwa?

Choinka to nieodłączny element świąt – a wielkimi krokami zbliża się świąteczny czas, w którym udamy się do marketów lub szkółek po wymarzone drzewko. Żywa choinka wprowadza do domu niesamowitą atmosferę i świeży, leśny zapach. Niestety nie wszyscy mogą zdecydować się na prawdziwe drzewko. Sprawdź, jak wybrać idealne drzewko i czy sztuczna choinka może zastąpić prawdziwą!

Żywa choinka i zapach żywicy

Prawdziwa choinka wygląda niewątpliwie najlepiej. Nie ma chyba nic piękniejszego, niż mroźny wieczór spędzony przy kominku wśród unoszącego się zapachu żywicy. Najczęściej spotykane choinki to świerki, sosny lub jodły – ale czym właściwie się różnią?

  • Świerk pospolity to drzewo o idealnym kształcie stożka. Jest piękne i pachnie niezwykle intensywnie, niestety szybko gubi igły. To wybór dla osób, które cenią sobie oszczędność i nie przetrzymują choinki w domu przez kilka miesięcy po świętach: świerk nie wytrzyma tak długiego czasu.
  • Sosna pospolita to choinka przeznaczona dla osób, które uwielbiają dużą ilość dekoracji. Grube gałązki utrzymają nawet najcięższe z nich. Ma jednak jedną wadę – posiada mniejszą ilość igieł niż w przypadku świerku.
  • Jodła kaukaska jest drzewkiem najbardziej odpornym na upływ czasu. Jej igły są delikatne i zdecydowanie mniej kłujące, a sama choinka ma elegancki, chłodny kolor. To najdroższa opcja w zestawieniu – ale zarazem najpiękniejsza!

Sztuczna choinka – idealna imitacja żywej?

Sztuczne drzewka niesłusznie kojarzą się z kiczem. Niegdyś, szczególnie w ubiegłym wieku, kiedy Polska przechodziła trudny okres, takie drzewka nie wyglądały co prawda najpiękniej – prawdopodobnie wciąż możemy znaleźć takie ,,koszmarki” na strychach naszych dziadków. Obecnie sztuczne drzewka są jednak prawdziwym arcydziełem. Najprecyzyjniej wykonane z nich naprawdę trudno odróżnić od żywych roślin.

Sztuczne choinki są piękne nie tylko jako imitacje żywych drzew. Niektóre z nich wyróżniają się na tyle, że nadają wyjątkowy charakter każdemu wnętrzu. Możemy zdecydować się na przykład na ośnieżoną choinkę, która wygląda jak wyjęta z leśnego krajobrazu. Sztuczne choinki są też łatwe w pielęgnacji; wystarczy co roku umyć je w wannie lub pod prysznicem.  

Nie daj się stereotypom, zarówno żywa, jak i sztuczna choinka będą wyglądały pięknie, jeśli zadbasz o odpowiednie ozdoby. I pamiętaj – najważniejszy jest świąteczny klimat!

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *