Pewność siebie – skąd się bierze?

Zazdroszczę im tej pewności siebie” – tak wiele osób mówi o tych szczęściarzach, którzy niczym na loterii wygrali silny charakter. Jak to jest z tą pewnością siebie ? To cecha charakteru z którą się rodzimy czy starannie wypracowana umiejętność?

Czym jest pewność siebie? Najczęściej postrzegamy ją jako przekonanie o własnej wartości. Pewne siebie są też osoby, które wiedzą, że są w czymś dobre i pokazują to światu jako jeden ze swoich największych atutów. Każdy po cichu zazdrości takim „pewniakom” i próbuje im dorównać. Tylko czy to możliwe? Otóż i tak i nie.

Wszystko zależy od motywacji i dobrego zrozumienia problemu. Jeśli od zawsze cechuje Ciebie nieśmiałość to z dnia na dzień nie staniesz się najbardziej pewną siebie osobą w okolicy. Ale możesz nad tym systematycznie pracować jeśli tylko odpowiednio do tego podejdziesz.

Pewność siebie to poczucie własnej wartości

Prawdziwa pewność siebie bierze się z głębokiego przekonania o własnej wartości. Fundamenty takiego myślenia powstają już w dzieciństwie. Jeśli rodzice doceniają dziecko za jego starania, bezpodstawnie nie krytykują lub robią to w delikatny sposób, to z każdym rokiem życia w dziecku narasta przekonanie, że to, co robi ma sens. Pewne siebie dziecko to pewny siebie dorosły, nie bez powodu mówi się „czym skorupka za młodu nasiąknie..”. Rodzice, którzy wierzą w dziecko i pokazują mu to, przyczyniają się do tego, że w dorosłym życiu nie będzie się bało próbować i będzie dostrzegało wszystkie swoje sukcesy. Niektórzy pewnie zapytają: „jak można nie dostrzegać swoich sukcesów”? Bardzo prosto. Jeśli ktoś w siebie nie wierzy, to nawet jeśli ciężką pracą lub dzięki talentowi osiągnie sukces, to nie będzie brało go za swoją zasługę. Raczej przypisze go przypadkowi lub innym ludziom. Osoba pewna siebie cieszy się ze swoich sukcesów, a porażki nie są w stanie jej zniechęcić – każda porażka to przecież tylko kolejny szczebelek na drabinie do zwycięstwa. Widzisz już różnicę?

10 kroków do pewności siebie

Pracę nad pewnością siebie zacznij od chwalenia siebie za małe rzeczy. Doceniaj siebie i swój czas, a każdy sukces przypisuj ciężkiej pracy, nie przypadkowi. Wypisz też na kartce 10 rzeczy, które robisz dobrze. Jeśli masz z tym problem to poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół. Te 10 rzeczy to Twoje umiejętności – niech będą dla Ciebie powodem do dumy każdego dnia! Nie zniechęcaj się i cały czas szukaj w sobie dobrych rzeczy, jest ich więcej niż myślisz.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *